Keď sa povie „ropa“, väčšine z nás napadnú bohaté ložiská v arabských krajinách alebo gigantické vrty uprostred oceánu. No predstav si, že na Slovensku máme miesto, kde ropa vyteká priamo zo zeme! A nie je to žiaden vrt ani technické zariadenie – je to prírodný ropný prameň v Korni.
Ak máš rád neobvyklé miesta a láka ťa objavovať prírodné kuriozity, určite by si mal zaradiť túto lokalitu na svoj zoznam. Prameň sa nachádza asi 3 kilometre západne od Turzovky, na východnom okraji obce Korňa, v srdci Kysúc. Je to skutočný unikát – jediný prirodzený ropný výver na Slovensku!
Obsah Článku
Nečakaj Texas, ale skôr olejnatý potôčik
Ak čakáš impozantný gejzír čierneho zlata ako z filmov o naftových magnátoch, musíš trošku ubrať z očakávaní. Ropný prameň v Korni vyteká podobne ako obyčajná studnička – len s tým rozdielom, že namiesto krištáľovo čistej vody sa z prameňa vynára tmavá olejovitá kvapalina.
Ropa tu vystupuje na povrch spolu s minerálnou vodou a vytvára malé jazierko pokryté olejovým filmom. Z povrchu cítiť charakteristický zápach a niekedy sa na hladine objavujú aj bublinky plynu. Vyzerá to trochu ako scéna z divokého západu, ale namiesto kovbojov a naftových veží tu nájdeš pokojnú kysuckú prírodu.
Ropa na osvetlenie? Áno, kedysi to tak bolo!
Aj keď sa zdá, že takýto prameň môže byť doslova pokladom, skutočnosť je oveľa menej vzrušujúca. Ropa z Korni je totiž ľahká parafínová ropa s nízkym obsahom olejov a malým množstvom aromatických uhľovodíkov. V preklade to znamená, že pre komerčnú ťažbu je nepoužiteľná.
Nie vždy to tak však bolo. Počas druhej svetovej vojny miestni obyvatelia využívali ropu ako náplň do petrolejových lámp a na vykurovanie obydlí. V čase nedostatku bola táto „čierna voda“ hotovým pokladom a dodnes sa traduje, ako si dedinčania nosili domov fľašky naplnené touto zázračnou tekutinou.
V 20. storočí sa tu uskutočnili aj prieskumné vrty, ktoré mali overiť, či by sa ropa dala komerčne ťažiť. Žiaľ, alebo skôr našťastie pre prírodu, výsledky ukázali, že ropa z Korni je ekonomicky nerentabilná. A tak zostal prameň uchránený pred ťažbou a dnes ho môžeme obdivovať ako prírodný fenomén.

Ako sme objavili tento prírodný fenomén
Naša cesta nás zaviedla do obce Korňa, kde sme sa dozvedeli o tomto jedinečnom prírodnom úkaze. Prameň sa nachádza približne 3 kilometre západne od Turzovky, na východnom okraji obce, v blízkosti osady Muchovci. Po krátkej prechádzke sme dorazili k malému jazierku s priemerom 1,5 až 2 metre, nad ktorým sa týči drevená trojuholníková konštrukcia s vlajkou Slovenskej republiky.
Korňanský ropný prameň – História a význam prameňa
Prvá písomná zmienka o ropnom prameni pochádza z roku 1624. V minulosti miestni obyvatelia ropu využívali na mazanie vozov, obuvi, na svietenie a tiež ako ochranný náter drevených domčekov.
Počas druhej svetovej vojny slúžila ropa aj ako palivo do petrolejových lámp a na vykurovanie obydlí. V roku 1984 bol prameň vyhlásený za prírodnú pamiatku, čo podčiarkuje jeho jedinečnosť a význam pre geológov i turistov.
Geologické zázemie
Korňanský ropný prameň je prirodzeným povrchovým výverom ľahkej parafínovej ropy s nízkym obsahom olejov, malým množstvom aromatických uhľovodíkov a asfalticko-smolných látok. Prameň je sprevádzaný občasnými výronmi samozapaľujúceho sa metánu, čo dodáva miestu tešte pozoruhodnejšiu atmosféru.
Tento fenomén dokumentuje roponosnosť flyšového pásma severozápadného Slovenska a je názornou ukážkou dobrej priepustnosti týchto vrstiev.
Pomôž nám tvoriť, prihlás sa na Hero Hero!
Získaš exkluzívny prístup k nepublikovanému obsahu a nám pomôžeš pokračovať v jeho tvorbe!

Návšteva prameňa
Prístup k prameňu je jednoduchý a voľný. Nachádza sa približne 150 metrov od parkoviska pri hlavnej ceste. Okolie prameňa je upravené, s informačnými tabuľami, ktoré poskytujú návštevníkom podrobné informácie o tomto prírodnom úkaze. Pri návšteve je dôležité dodržiavať bezpečnostné pokyny a nevstupovať do ohradeného priestoru okolo prameňa.

Záver
Návšteva Korňanského ropného prameňa je fascinujúcim zážitkom, ktorý ponúka pohľad do geologickej histórie regiónu a pripomína nám, aké zaujímavé a jedinečné prírodné úkazy môžeme objaviť na Slovensku. Ak sa ocitneš v okolí Kysúc, určite nevynechaj túto zaujímavosť, ktorá obohatí tvoje cestovateľské zážitky.
FOTO: Maroš Ondrejka