Pustý hrad, poznáte ho? Že Zvolen má čo ponúknuť už vie hádam každý, kto toto pôvabné mesto medzi riekami Hron a Slatina navštívil. Samotné mesto je jedným z najstarších na Slovensku. Pričinenie má na tom jeho strategicky výhodná poloha v Zvolenskej kotline, ktorá ponúkala priaznivé podmienky osídľovateľom už v dávnom praveku. Neskôr Zvolenom viedla historická obchodná cesta, ktorá z malej hospodárskej osady postupne vybudovala silné obchodné mesto. Svedkom toku dejín, ktoré sa vo Zvolene udiali, bola od pradávna dominanta na blízkom kopci pohoria Javorie s názvom Starý hrad. Dnes ho poznáme pod menom Pustý hrad a práve o tomto kolosálnom objekte úctyhodných rozmerov budeme v našom článku písať.
Obsah článku
Strategicky výhodné miesto
Miesto, kde postaviť, takýto rozľahlý hrad stavitelia dobre vyberali. Nielenže je z vrchu dobrý rozhľad na celú kotlinu odkiaľ mohli pozorovať blížiaceho sa nepriateľa, i kontrolovať čo sa deje na obchodnej ceste, ale vrch samotný ponúka priestranstvo, ktoré dokázalo po odlesnení pojať rozľahlé hradné múry, veže, nádvoria, paláce, remeselné dielne, kasárne a mnohé iné objekty.
Hrad bol rozdelený do dvoch úrovní, Horný a Dolný hrad, ktorých zvyšky môžeme nájsť dodnes.
Krátka história hradu
Už v dávnych dobách stálo na kopci predhistorické hradisko, ktoré neskôr dalo základy pre rozvíjajúce sa potreby obranného systému stredovekých hradov.
Prvé zmienky viažuce sa k Pustému hradu sú z roku 1172. Dokazuje to aj najstarší objekt hradu – hranolovitá veža z 12. storočia. Predpokladá sa, že veža mala dokonca až osem podlaží!
O tom, že celý komplex musel v minulosti pôsobiť majestátne, hovoria aj údaje hrúbky hradných múrov o šírke 5,5 metra. Hrad bol sídlom dôležitej Zvolenskej župy, ktorá je zároveň jednou z najväčších súdobých územnosprávnych jednotiek.
Ako dvaja Janovia zapríčinili zánik hradu
Spory medzi panovníkmi Jánom Jiskrom a Jánom Huňadym boli pre hrad devastačné. Vojnové konflikty vyostrili v polovici 15. storočia, kedy podľa písomnej listiny z roku 1451, Ján Huňady dokonca hrad vypálil.
Ďalšie záznamy uvádzajú, že poslednou stavbou v areáli hradu bola strážna veža, tzv. vartovka, ktorá bola postavená na začiatku 16. storočia. Pustý hrad však bohužiaľ už väčšiu renesanciu nezažil. Od tej doby hrad pustol až sa z voľakedajšieho giganta stali len ruiny.
Podobný osud postihol aj mnohé iné Slovenské hrady, no na rozdiel od dávnej doby, dnes vieme, aké historické poklady v hradoch a zámkoch máme. Aj preto by sme mali viac podporovať rôzne organizácie, spolky a i., ktoré nezištne opravujú tieto monumenty a starajú sa o to, aby sa aj naše ďalšie generácie mohli presvedčiť na vlastné oči, akí velikáni v krajine stáli.
Pustý hrad a jeho rekord celosvetového meradla
Celý ostroh okrajovej časti pohoria Javorie bol lesnatého charakteru. Stromy pohltili ruiny a dlho sa o rozlohe hradu nevedelo.
Archeologický prieskum prebiehal na hrade už od roku 1992, až kým v roku 2009 nebol schválený väčší projekt zaslúžilého Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied. Podarilo sa odstrániť zalesnenie a hustú vegetáciu, ktorá odkryla všetky pozostatky stavieb.
Po sčítaní územnej rozlohy všetkých objektov hradu sa prišlo k ohromujúcemu číslu 7,6 ha, ktoré z Pustého hradu spravilo najrozsiahlejší hradný komplex na Slovensku. Okrem toho stúpol na rebríčku celosvetových rekordov na druhé miesto, hneď po hrade Crak de Chevalier v Sýrii.
Ako sa dostať k hradu?
K Pustému hradu sa môžeme dostať niekoľkými spôsobmi. Najlepšie sú východiskové body priamo z okolia mesta Zvolen, no zážitok určite ponúkajú aj štartovacie body v blízkych obciach. Pre inšpiráciu uvádzame 5 našich obľúbených:
1. Červený medokýš
Táto trasa začína pri rovnomennom smerovníku pri brehu rieky Hron. Časť trasy prejdeme po žltej turisticky značenej trase. Neskôr sa vydáme napravo do kopcov, kde nás bude sprevádzať zaujímavý náučný chodník až po modrú trasu, ktorá nás zavedie priamo na hrad a hlavný výškový bod kopca s nadmorskou výškou 572 m n. m..
2. Neresnica
Vydáme sa z autobusovej zastávky – Zvolen, Neresnica, Motorest, priamo po zelenej turistickej značke do kopcov, až ku smerovníku – Pod Veľkým kopcom. Tu nás modrá značka opäť zavedie na hrad, rovnako ako pri trase Červený medokýš.
3. Pod Haputkou
Asi najkratšia trasa vedie priamo z parkoviska pri Hrone – Pod Dráhami, blízko zimného štadiónu. Vyberieme sa po modrej turistickej značke, ktorá zároveň kopíruje aj Náučný chodník Pustý hrad.
4. Pod dráhami
Ak by sme si chceli užiť väčší zážitok zo spoznávania hradu, ale aj časti mesta Zvolen, odporúčame modrú trasu, ktorá začína pri smerovníku Zvolen, Pod Dráhami.
Modrá značka je zároveň súčasťou pútnickej trasy Barborskej cesty. Na trase budeme môcť sledovať rôzne zvyšky hradu v teréne. Okruh sa napokon ukončí naspäť v našom východiskovom bode, čo je veľmi ideálne.
Celá trasa má cca 7 km s dĺžkou prechodu 2:30 hodiny.
5. Bacúrov
Pre turisticky zdatných návštevníkov odporúčame trasu z neďalekej obce Bacúrov. Túto trasu si obľúbia aj cyklisti.
Zelená značka spolu s cyklotrasou nás zavedie pomedzi polia a lúky až do predhoria Javoria, kde sa napája na modrú trasu vedúcu na hrad. V jednom úseku sa cyklotrasa odpája od turistickej trasy a smeruje takmer priamo na vrchol hradného kopca.
Turistická trasa od obce Bacúrov na najvyšší bod kopca Pustého hradu meria 8,8 km s dĺžkou prechodu 2:50 hodiny.
Nezabudnite si vziať so sebou dostatok vody, občerstvenie a pohodlnú obuv, aby ste si mohli užiť svoj výlet na Pustý hrad!
Pustý hrad dnes
Dodnes na hrade prebieha archeologický výskum, na ktorom majú zásluhu okrem SAV aj množstvo dobrovoľníkov, ktorí každoročne prichádzajú na hrad, aby priložili svoje ruky k dielu.
Vďaka patrí všetkým týmto ľuďom, ktorí sa starajú o naše pamiatky, lebo vedia, že každá kvapka potu z driny je znásobená zadosťučinením v podobe zakonzervovaných hradných zrúcanín.
Čo poviete. Sú naše malebné zrúcaniny hradov presne to, čo mnohých z nás láka do prírody a prináša blahodarný pocit?
FOTO: Maroš Ondrejka