Stratený budzogáň môžeme s radosťou zaradiť medzi jeden z prírodných divov Slovenska. Ide o kamenný hríb a povedzme si pravdu, tie sú vždy fascinujúce. Ďalším fascinujúcim detailom na Stratenom Budzogáni je jeho samotný názov. Viažu sa k nemu dokonca aj viaceré povery. My sme sa ho teda vybrali, NÁJSŤ. A v neposlednom rade, nachádza sa v Súľovských skalách, ktoré tvoria najvýraznejšie skalné mesto na Slovensku, prezývané tiež “stovežaté mesto”.
Obsah Článku
Legenda o Hromodubovi
Náučný chodník Stratený Budzogáň nám na viacerých stanoviskách rozpráva zaujímavé krátke legendy o Stratenom Budzogáni a jeho okolí. Jednou z nich je aj legenda, ako samotný Stratený Budzogáň vznikol.
Obor Hromodub, ako každý obor, chcel mať poriadny budzogáň. Avšak, na kvalitný budzogáň treba aj silný a mohutný strom! A tak, keď sa prechádzal po Súľovských skalách, pod vrchom kopca Žibrid, objavil perfektne stavaný dub. Sadol si k nemu, strúhal ho, avšak, takýto mohutný dub mal aj mnoho živice, a tá prilepila obra k zemi. Koľko čertov doňho vošlo! Vystrúhaný dub preklial nech skamenie, a ten sa premenil na Stratený Budzogáň…
Kde hľadať Stratený Budzogáň?
Stratený Budzogáň nájdeš v oblasti Súľovských skál, ktoré patria pod chránenú krajinnú oblasť Strážovské vrchy. Presnejšie sa nachádza medzi dedinami Súľov – Hradná a Zbyňov, Jasenové alebo Rajec. Vydať sa na cestu môžeš z ktorejkoľvek z uvedených dediniek.
Môžeš si vybrať z viacerých možností, ako sa k Stratenému Budzogáňu dostať, a zároveň môžeš do cesty započítať napríklad Žibrid, druhý najvyšší kopec Súľovských skál alebo iné krásne miesta. Napríklad, ak sa vydáš z dediny Rajec, môžeš sa zastaviť na rozhľadni Dubová, ktorá je po ceste. Z dediny Zbyňov vedie k Stratenému Budzogáňu najkratšia trasa, po žltej značke.
Vybrali sme sa ho hľadať aj my… Našli sme?
Vďaka všetkým skvelým nástrojom modernej doby, hľadanie a výprava za Strateným Budzogáňom skutočne nie sú také náročné.
My sa vydávame ráno, z dedinky Jasenové nech máme po ceste reku, ako prvý, vrch kopca Žibrid. Kontinuálne stúpanie cca. 400 výškových metrov nás zahrieva. Zo Žibridu sa ťaháme po Náučnom chodníku Stratený Budzogáň. Prechádzame cez chatovú oblasť kde tečie aj svieža voda zo studničky, ktorú, ako inak, ochutnávame!
Doplním že, ráno keď vyrážame, je pekne zatiahnuté. Po príchode na Žibrid vidíme, ako sa tiahnu čierne mračná stále bližšie a bližšie k nám. Hovoríme si (aj pevne dúfame), „snáď to stihneme nejako v suchu“, keďže nás čaká ešte kempovačka vonku. Kým sme prišli na Stratený Budzogáň, taaak pršalo! Celá kanvica sa na nás vyliala a teda, Stratený Budzogáň sme našli, ale aj nás dobehlo počasie.
Ako sa hovorí, neexistuje zlé počasie, len zle oblečený turista a my sme to našťastie zachránili aspoň s bagandžami a nepremokavými bundami, ktoré sme prvýkrát otestovali na maximum.
Zo Strateného Budzogáňa schádzame po žltej trase smerom na dedinu Zbyňov. Po ceste sa nachádza ešte jedna zastávka, Zbyňovská skalná ihla. Odtiaľto je tiež veľmi pekný výhľad.
Táto žltá trasa je najkratšou cestou ako sa dostať k Budzogáňu (alebo naspäť). My to potom striháme zo žltej trasy lesnou cestou poza dedinu Zbyňov, naspäť smerom do Jasenového.
Nám sa osobne zdal, Stratený Budzogáň skutočne pozoruhodný, ako aj samotný trek. Okolitá príroda je veľmi pekná, výhľady zo Žibridu sú dych berúce, a povedzme si pravdu, okolie Súľovských skál má ponúknuť skutočne mnoho pre všetkých ľudí, hľadajúcich pokoj a krásu prírody.
Krátke geomorfologické okienko
Útvary, ako skalné hríby alebo ihly, vznikajú zväčša eróznou činnosťou vetra alebo vody. Erózia v skratke znamená, odstraňovanie, vymieľanie malinkých častí zo skál, zemského povrchu, atď. V prípade hornín, môže vytvárať esteticky veľmi zaujímavé tvary, jedným z nich je aj Stratený Budzogáň.
Prečo je však na vrchu veľký balvan a nožička je taká úzka? Sú viaceré dôvody, prvým môže byť rozdielna tvrdosť hornín, z ktorých je skalný hríb tvorený, to znamená, že jedna časť môže byť zložená z menej odolných hornín, a tak erózii podliehať rýchlejšie, ako druhá. Dôvodom môže byť aj abrazivita vetra, a teda, že čiastočky, ktoré vietor so sebou nesie sa držia viac pri zemi, preto obrusujú viac spodnú časť skalného hríbu.
Na záver
Dosť však bolo mudrovania. My sa určite zastavíme pozrieť na Budzogáň ešte raz. Ten krát to bude určite za krajšieho počasia. A ty čo, vydáš sa ho hľadať tiež? Daj nám vedieť na našich sociálnych sieťach, alebo nám kľudne napíš!
Rada by som doplnila posledný zážitok z tejto túry a tým je, že všetky fotky z foťáku, ktoré sme mali nafotené, sa záhadne stratili. Že by okolie Strateného Budzogáňu, malo nejakú tajomnú energiu a strácali sa tu veci? Snáď, keď pôjdeme ďalší krát, budeme mať viac šťastia, ako „rozumu“, aj s fotkami aj s počasím!
FOTO: Terézia Zelmanová
INSTAGRAM: @divozjenka